logo

Piksel Nedir?

piksel nedir

Piksel de çok karıştırılan ve tam olarak anlaşılamayan terimlerden biridir. Bu nedenle, bu terimi olabildiğince basit bir şekilde incelemeye çalışacağız.

 

Bu terim için, ilk bilmemiz gereken şudur. Piksel, dijital fotoğraf ile ilgili bir terimdir. Bir dijital fotoğrafın parçalanamaz en küçük birimine Piksel denir.

Örneklerle açıklayacağız ama önce biraz anlatalım. Dijital fotoğraf noktacıklardan oluşur. Her bir noktacığa piksel denir. Photoshop programına aşina olanlar her hangi bir resmi % 1600 kez büyüttüklerinde o dijital fotoğrafın küçük karelerden oluştuğunu göreceklerdir.

İşte 1 piksel, bu karelerin her biridir.

 

Özetle; dijital bir fotoğrafı oluşturan yüzlerce veya binlerce noktacık ya da kare vardır. O dijital fotoğrafı oluşturan bu noktacıkların ya da karelerin her birine bir piksel denir.

Bu kavram, biraz karışık gibi gelebilir. Ama değil. Hatta çok basit. Sonraki sayfalarda örneklerle anlattık.

 

piksel-1Ama önce bu terimi tam olarak anlamalıyız. Yanda gördüğünüz fotoğraf, milli bayramlarımızda çok sık gördüğümüz bir görüntü. Gördüğünüz gibi hem sahada hem de tribünde bayrağımız oluşturulmuş. Bu görüntünün nasıl oluşturulduğunu hepimiz biliyoruz.

 

Görüntüde görev alan gençlerin bir kısmı beyaz, bir kısmı da kırmızı levha tutuyor. Gençler kendilerine verilen levhaları başlarının üzerine koyduklarında, bayrak görüntüsü oluşuyor.

 

İşte bu görüntünün oluşturulmasında görev alan her bir genç, 1 piksel'dir. Görüntünün oluşturulması için kullanılan gençlerin sayısıda toplam piksellerin sayısını verir. Eğer bu görüntü 100 genç ile oluşturulduysa, toplam piksel sayısı da 100 olur. 1000 genç ile oluşturulduysa, toplam sayı da 1000 olur.

 

piksel-2Yanda gördüğümüz fotoğrafta ta da her kare 1 pikseldir. Bu fotoğraf yatay olarak 17 piksel, dikey olarak ta 13 pikselden oluşmuştur. Fotoğrafın toplam piksel sayısı 17x13=221 piksel'dir. Bu fotoğraftaki kare kutuları, yukarıdaki fotoğrafta görev alan gençler olarak düşünelim. Ancak yukarıdaki fotoğrafın gençleri ile, yandaki fotoğrafın gençlerinin kapasiteleri farklı. Yukarıdaki fotoğrafta, gençlerin elinde tek bir levha var. Bir kısmında beyaz, bir kısmında kırmızı. Bu nedenle sadece bayrak görüntüsü oluşturabiliyorlar. Başka bir görüntü oluşturmaları mümkün değil.

 

Yandaki fotoğrafın gençlerinde ise, çok sayıda çeşitli renklerde levha var. Bu nedenle her türlü görüntüyü oluşturmaları mümkün.

 

Özetlersek; Piksel, bir dijital fotoğrafı oluşturan noktacıkların her biri ve aynı zamanda, dijital bir fotoğrafın parçalanamaz en küçük birimidir. Aynı maddeyi oluşturan atomlar gibi. Her biri, birbirinden bağımsız olarak bir çok rengi gösterebilir. Siz, bu durumu, her renkte ışık veren küçük lambacıklar olarak düşünebilirsiniz.

 

Sonraki sayfada bu terimi örnekleriyle inceleyelim.

sag ok

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com