logo

Trial Program

trial

Trial, deneme demektir. Trial versiyon, deneme sürümü demektir.

Bu konuyu iyi anlamak için biraz açalım. Zaten anlaşılması zor bir konu değil.

 

Programlar, oyunlardan tutun da, antivirüs programlarına kadar, sürekli kendilerini yenilerler. Her yenilemeden sonra, o program bir versiyon numarasıyla anılır. Version 3.4.0 gibi. Yeni çıkan versiyonu, yani programın son modelini, iki türlü edinebilirsiniz.

 

Birincisi, parayı bastırır, programın son sürümünü ya da versiyonunu satın alırsınız. İkincisi, programın trial versiyonunu ya da sürümünü kullanırsınız. Parayı bastırıp satın aldığınız son sürüm program, artık sizin lisanslı programınızdır ve programı tüm özellikleri ile kullanabilirsiniz. Hem de zaman süresi olmadan sonsuza dek. Param yok derseniz deneme sürümünü veya versiyonunu kullanırsınız.

 

Deneme sürümünde, bir kaç amaç vardır. Programın önce trial versiyonu piyasaya sürülür. Bu deneme aşamasıdır. Kullanıcılardan gelen geri bildirim bilgileri ile programdaki sorunlar giderilir ve programın ücretli sürümü piyasaya sürülür.

 

Diğer amaç, kullanıcıları programa alıştırmaktır. Önce programın ücretsiz versiyonunu kullanırsınız. Bu versiyon iki türlü olabilir.

 

Çoğunluğu programın tüm özelliklerini kullandırarak zaman sınırlaması koyar. Yani, trial versiyon bir programı, 7 gün ile 45 gün arasında tüm özellikleri ile kulanırsınız ve daha sonra program kullanılmaz olur. Ya da program, zaman sınırlaması koymaz, ama programın tüm özelliklerini kullanamazsınız.

 

Sonuçta, trial versiyon programlarını, ücretli programların reklamı ya da test sürüşü gibi değerlendirebilirsiniz.

 

Bu programların deneme süresi bittiğinde tekrar kullanmanın çeşitli yolları vardır. Bunları elbette burada açıklamayacağız. Çünkü SiteGezgini.Com, programcıların emeğine saygı duyan bir sitedir. Bu nedenle, SiteGezgini.Com lisanslı program kullanılmasını tavsiye eder.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com