logo

Statik Elektrik Nedir?

statik elektrik

Statik Elektrik Nedir? sorusunun en basit cevabı şudur; Her canlının üzerinde bulunan elektriktir. Çünkü her canlının üzerinde bir elektrik vardır. Çok küçük te olsa vardır. İnsan kalbi elektrik ile çalışır. Duyu organlarımızın algıladığı her şey, beynimize elektrik sinyali olarak gönderilir.

 

Aslında beynimizde değerlendirilen her şey birer elektrik sinyalidir. Burnumuz algıladığı kokuyu, gözümüz bir nesnenin görüntüsünü, derimiz, algıladığı sıcaklık ya da soğukluğu da, beynimize, elektrik sinyali olarak gönderir. Kaslarımız da beynimizden gönderilen elektrik sinyalleri ile çalışır. Kalbimiz de, kan pompalayan bir kas olduğu için, beynimizden düzenli olarak gelen elektrik sinyalleri ile çalışır.

Sonuçta insan vücudunda, mikro volt seviyesinde de olsa, elektrik vardır. İşte biz buna STATİK ELEKTRİK diyoruz.

 

statik elektrikGünümüz elektronik teknolojisi o kadar ilerledi ki artık mili volt'lardan değil, mikro volt'lardan etkilenir hale geldi. Bu nedenle, bilgisayarımızın anakartına veya işlemcisine çıplak elle değdiğimizde, vücudumuzda bulunan mikro volt'lar seviyesindeki Statik Elektrik, bilgisayarımızın parçasına veya parçalarına zarar verebilir.

 

Bu zararları engellemek için, bilgisayarda yapacağımız tüm işlemleri, plastik bir eldiven ile yapmamız yararımıza olacaktır.

 

Ben çıplak elle çalıştım, bir şey olmadı diyebilirsiniz. Bir şey olmaması, olmayacağı anlamına gelmez. Eğer bilgisayar konusunda profesyonel olarak çalışacaksanız, piyasada satılan Statik Elektrik topraklanmasına yarayan bilekliklerden almanızı tavsiye ederim.

 

statik elektrik-1Bilekliği, yanda gördüğünüz gibi bileğinize taktıktan sonra, diğer ucunu da toprak hattına irtibatlandırmanız gerekir. Bilgisayar gibi hassas elektronik malzeme ile profesyonel olarak uğraşacak kişilerin, çalışma mekanlarında, mutlaka doğru şekilde yapılmış bir topraklama hattı olmalıdır.

 

Topraklama hattı da, sadece toprağa demir kazık çakılarak yapılan basit bir işlem değildir. Topraklama hattını mutlaka bir uzmana yaptırmalı ya da bir uzmandan teknik destek alınmalıdır.

 

İdeal bir toprak hattı ve çalışma masasının üzerine konulacak Antistatik örtü ile birlikte kullanılan bileklik, Statik Elektrik tehlikesini tamamen ortadan kaldıracaktır.

Copyright © 2013 | Site Gezgini.Com