Mercimek Çorbası Tarifi

mercimek çorbasıMercimek Çorbası, usulüne uygun yapıldığında, nefis bir çorbadır. Mercimek Çorbası, düdüklü tencerede de yapılabilir. Ancak bizim burada verdiğimiz çorba tarifi, normal tencere içindir.

Şimdi gelelim bizim Mercimek Çorbası Tarifimize.

MALZEMELER: 2 adet orta boy soğan, 1 adet patates, 1 adet havuç, 1 yemek kaşığı un, 1 su bardağı kırmızı mercimek, yağ ve tuz.

YAPILIŞI: Soğanları yemeklik şeklinde doğruyoruz. Patates ve havucu da küp küp doğruyoruz. 1 su bardağı kırmızı mercimeği, süzgece koyarak iki üç su yıkıyoruz. Doğradığımız soğanlara uygun miktarda yağı, tencereye koyarak, yağın kızmasını bekliyoruz. Yağımız iyice kızdıktan sonra, doğradığımız soğanları tencereye koyuyoruz.

Her yemekte olduğu gibi, Mercimek Çorbası yaparken de soğanları pembeleşinceye kadar kavuruyoruz. Sonra bir yemek kaşığı unu ilave ediyoruz. İki üç dakika ya da unun kavrulma kokusunu alana kadar kavuruyoruz.

Sonrasında; patatesleri, havuçları ve mercimeği ilave ediyoruz. Bir iki karıştırıp 8 bardak su ilave ediyoruz. Ağzınızın tadına göre tuz döküyoruz. Bir iki karıştırıp orta ateşte pişmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 20 dakika sonra, Mercimek Çorbası pişmiş hale gelir. Biz yine de özellikle havuçlarından alarak kontrol ediyoruz.

Eğer havuçlar pişmiş ise Mercimek Çorbası olmuştur. Pişen çorbayı derin bir süzgeçin içine dökerek, tahta kaşık yardımıyla tamamını süzgeçten geçiriyoruz. Bu işlemi Blender ile de yapabilirsiniz ama, ben süzgeçten geçiriyorum. İkisini de deneyip daha sonra karar verebilirsiniz. Sonra bir taşım daha kaynatıyoruz.

Çok az yağ ile (ayçiçek, zeytinyağı veya tereyağ) kırmızı toz biberi hafif ateşte çevirip, sosunu hazırlayıp, servis ettiğimiz Mercimek Çorbası üzerine iki çay kaşığı döküyoruz. Mercimek Çorbası servisinin yanında, küp küp doğranmış kıtır ekmeği ve limon dilimini unutmuyoruz.

SiteGezgini.Com Mercimek Çorbası Tarifi veren siteleri gezdi. En güzel Mercimek Çorbası Tarifi veren siteleri sizin belirledik ve aşağıda verdik. Değişik bir Mercimek Çorbası Tarifi arıyorum diyorsanız, bu siteleri gezmenizde fayda var diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Mercimek Çorbası Tarifi veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional