Et Terbiye Yöntemleri

soğanEt terbiye yöntemleri çeşitlidir. Ama her şeyin temel bir ilkesi vardır ve gerisi ayrıntıdır. Hangi et olursa olsun, et terbiyesinde kullanacağımız ilk malzeme soğandır. Et terbiyesinde soğanı iki türlü kullanırız. Birincisi, soğanı rendeleyerek suyunu, ikincisi dilimler halinde kesip soğanın kendisini. Aslında, zamanınız varsa, dilimler halinde soğan kullanmanızı tavsiye ederiz. Eti kısa bir süre içinde terbiye edip pişirmek istiyorsanız, soğan suyunu kullanabilirsiniz. Soğanın içindeki asitler, etin içindeki sinirleri yok eder ve aynı zamanda kasları parçalar. Sonuçta, pişirildiğinde lokum gibi bir et çıkar karşımıza. Soğanla işimiz bitti, gelelim ikinci terbiye malzemesine.

zeytinyağıİkinci terbiye malzemesi, zeytinyağıdır. Hangi et olursa olsun, balık dahil, zeytinyağı mutlaka kullanılır. Zeytinyağını etlerin tamamını kapatacak miktarda kullanmamız gerekiyor. Çünkü terbiye etmek istediğimiz etlerin hava ile temasının kesilmesi gerekiyor. Zeytinyağı, terbiye ettiğimiz ete hem aroma katacak, hem de soğan suyu ile beraber etin sinirlerini yok ederek, yumuşamasını sağlayacaktır.

Üçüncü terbiye malzemesi, zamandır, sabırdır. Terbiye etmek istediğimiz et, buzdolabında bir gün, yani 24 saat beklemelidir. Bu bize yeterli mi? Değil. Eti pişirmeyi de bilmeliyiz. Buraya kadar okumaktan sıkıldınız, biliyorum. Ama lezzetli bir et yemek istiyorsanız okumak zorundasınız. Et terbiyesinde kullanılan üç ana temel malzemeyi öğrendik. Birincisi, soğan ya da soğan suyu. İkincisi, zeytinyağı. Üçüncü olarak ta zaman. Terbiye etmek istediğimiz eti mümkünse bir gün buzdolabında bekletmeliyiz. Buzdolabında terbiye olan eti de, pişirmeden önce, oda sıcaklığına gelmesi için bekletmeliyiz. Et terbiyesinde kullanılan malzemeler sadece bunlar değil elbette. Damak tadınıza göre, et terbiyesinde kullanılan bir çok malzeme var. Tuz, süt, yoğurt, yoğurt suyu, salça, sirke ve şarap bile kullanabilirsiniz. Bunun yanısıra baharatları da kullanabilirsiniz. Kırmızı biber, Kara biber, kekik gibi. Sonraki sayfamızda çeşitli et terbiye tariflerini verdik.

right-arrow

Facebookta Paylaş

Valid XHTML 1.0 Transitional