İslim Kebabı

islim kebabiİslim Kebabı da lezzetli yemeklerimizden birisidir. İslim kebabı genelde iki şekilde yapılır. Kuşbaşı et ile ya da köfte ile. Biz burada kuş başı et ile yapılan islim kebabının tarifini vereceğiz.

Her tarifimizde olduğu gibi, bu tarifimizde de, malzemelerin içinde, yağı ve tuzu yazmıyoruz. Yağ ve tuz miktarını, siz damak tadınızına göre ayarlayın diyoruz.

Şimdi gelelim İslim Kebabı tarifine. Önce malzemelerimizi hazırlayalım.

MALZEMELER: 1/2 kg kemiksiz kuş başı et, 1 kg patlıcan, 1 baş soğan, 2 adet sivri biber, 2 adet domates, 1 çay kaşığı karabiber.

YAPILIŞI: Öncelikle etleri terbiye ya da marine etmenizi öneriyoruz. Bunun için de et terbiyesi sayfamızdaki bilgilere göre etlerinizi terbiye ettikten sonra, islim kebabını yapmaya başlayalım.

Soğanı ve biberleri yemeklik doğrayıp hazırlayalım. Domateslerin kabuklarını soyup ufak ufak doğrayalım. Patlıcanları alaca, boylamasına şerit halinde soyalım. Patlıcanları normal kalınlıkta boylamasına dilimleyelim. Dilimlediğimiz patlıcanları 1 saat tuzlu suda bekletelim. Hazırladığımız kuşbaşı etleri, soğanı ve biberleri kızgın yağda kavuralım. Daha sonra hazırladığımız domatesleri ilave edelim. Bir bardak su koyarak etleri yumuşayıncaya kadar pişirelim. Bu arada tuzunu ve karabiberini ilave edelim. Bu işlemleri yaparken, bir yandan da tuzlu suda beklettiğimiz patlıcanları yıkayıp kurulayalım. Bir tavaya kızartma yağını koyup iyice kızmasını bekledikten sonra, patlıcanları bu kızgın yağda çok hafif kızartalım.

Kızaran patlıcanların yağını süzerek, fırın tepsisinin içine, dört ya da beş patlıcan dilimini çapraz şekilde koyalım. Patlıcanların tam ortasına, bir miktar pişirdiğimiz et, isteğe göre bir iki küçük dilim domates ve biber koyalım. Daha sonra patlıcan dilimlerini kapatalım ve açılmaması için de üzerine kürdan batıralım. Burada isterseniz, kürdanın ucuna, bir dilim domates ve biber de koyabilirsiniz. Görüntüsü daha güzel olur. Fırın tepsisine dizdiğimiz bu patlıcan bohçalarının üzerine, et pişirdiğimiz tenceredeki salçalı suyu döküp, fırına verelim. Fırında 15 dakika pişirdikten sonra, pilavla birlikte servis edebilirsiniz.

SiteGezgini.Com İslim Kebabı tarifini yukarıda anlattı. Aynı zamanda da İslim Kebabı tarifi veren siteleri de gezdi.

Kriterlerimize uyan siteleri sizin için belirledik ve aşağıda verdik.

Bu sitelerde anlatılan İslim Kebabı tariflerine de bir göz atın diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com İslim Kebabı Tarifi veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional