Kebap Tarifleri

adana-kebabiÜlkemiz kebap yönünden çok zengin. Hemen her şehrimize ait bir kebabımız var. Bu kadar çok kebabımızın olması et seven bir millet olduğumuzu gösteriyor. Eti bu kadar çok sevmemize rağmen, ne yazık ki et pişirmede pek başarılı değiliz. Kasaptan et alıp pikniğe gidiyoruz ve yarım saat önce aldığımız etleri pişirmeye çalışıyoruz. Oysa, lezzetli bir et için ateşte pişirme işlemi son sırada yer alır.

 

 

kuyu-kebabiLezzetli bir et için ilk ihtiyacımız olan şey eti seçmesini bilmektir. Yapacağımız et yemeğine, kebaba veya ızgaraya göre et seçmeliyiz. Bu nedenle lezzetli bir et pişirmenin ilk aşaması kasapta başlar. Sonra eti pişirme işi başlar. Ama bu pişirmede ateş, yağ, ızgara yoktur. Ateş olmadan et pişer mi? demeyin. Evet pişer. Hiç ateş yüzü görmeden, tuz içinde pişmiş et biliyorum. Harika bir tadı vardı.

 

 

 

urfa-kebabiEti pişirmede, ikinci aşama, terbiyesidir. Siz isterseniz bu aşamaya marine deyin, isterseniz dinlendirme deyin, hepsi aynı kapıya çıkar. Et terbiyesi, sadece etin kolay ve hızlı bir şekilde pişmesini sağlamaz. Aynı zamanda ete lezzet te verir. Bu nedenle her türlü et, yani kuzu eti, tavuk eti, kırmızı et ve balık eti bile terbiye edilir. Terbiye etmenin birinci amacı eti dinlendirmekdir. Çünkü sanılanın aksine, taze et tercih edilmez. İkinci amacı da etin içinde bulunan sinirleri yok etmektir. Üçüncü amacı da çeşitli tatlarla etin aromasını zenginleştirerek, ete lezzet vermektir.

 

 

Et terbiye yöntemlerini, et terbiyesi sayfamızda anlattık. Mutlaka okuyun diyoruz. Aynı zamanda bu sayfada et ile ilgili bilgiler de verdik.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Kebap Tarifi veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional