Patlıcan Kebabı

patlican kebabiPatlıcan ile yapılan yemeklerimiz çok olduğu için, patlıcanlı yemek tarifleri birbirine karışır.

Patlıcan Kebabı da bunlardan biridir. Patlıcan Kebabı ile Urfa'nın Patlıcanlı Kebabı karıştırılır. Oysa ikisinin de hem yapımı, hem de şekli, birbirine benzemez.

Şimdi gelelim özgün Patlıcan Kebabı tarifine. Önce Malzemelerimizi hazırlayalım.

Her tarifimizde olduğu gibi, bu tarifimizde de, malzemelerin içinde, yağı ve tuzu yazmıyoruz. Yağ ve tuz miktarını, siz damak tadınızına göre ayarlayın diyoruz.

MALZEMELER: 1/2 kg kemiksiz kuş başı et, 1 kg patlıcan, 1 baş soğan, 2 adet sivri biber, 2 adet domates, 1 çay kaşığı karabiber.

YAPILIŞI: Öncelikle etleri terbiye ya da marine etmenizi öneriyoruz. Bunun için de et terbiyesi sayfamızdaki bilgilere göre etlerinizi terbiye ettikten sonra, Patlıcan Kebabı yapımına başlayalım.

Soğanı ve biberleri yemeklik doğrayıp hazırlayalım. Domateslerin kabuklarını soyup ufak ufak doğrayalım. Patlıcanları alaca, boylamasına şerit halinde soyalım. Soyduğumuz patlıcanları, enlemesine, iki santim kalınlığında dilimlere bölelim. Yani dilimlediğimiz patlıcanlar daire şeklinde olmalı. Dilimlediğimiz patlıcanları 1 saat tuzlu suda bekletelim. Hazırladığımız kuşbaşı etleri, soğanı ve biberleri kızgın yağda kavuralım. Daha sonra hazırladığımız domatesleri de ilave edelim. Bir bardak su koyarak, etler yumuşayıncaya kadar pişirelim. Bu arada tuzunu ve karabiberini ilave edelim. Bu işlemleri yaparken bir yandan da tuzlu suda beklettiğimiz patlıcanları yıkayıp kurulayalım. Bir tavaya kızartma yağını koyup iyice kızmasını bekleyelim. Patlıcanları bu kızgın yağda çok hafif kızartalım. Kızaran patlıcanların yağını süzerek, tencerede yumuşayan etlerin üzerine koyalım. Tencerenin ağzını kapatıp 15 dakika pişirelim. Sonrasında sıcak bir şekilde servis edelim. Servis ederken üzerine maydanoz da koyabiliriz.

Son pişirmeyi istersek fırında da yapabiliriz. Fırında yapmak istersek, yine aynı şekilde fırın tepsisine, önce pişen etleri, üzerine kızaran patlıcanları koyuyoruz. Tencerede kalan suyu da tepsiye ilave edip, 200 derece sıcaklıkta 15 dakika pişiriyoruz. Servis ederken, yine istersek üzerine maydanoz koyabiliriz.

SiteGezgini.Com özgün Patlıcan Kebabı tarifini yukarıda anlattı. Aynı zamanda da özgün Patlıcan Kebabı tarifi veren siteleri de gezdi. Kriterlere uyan siteleri, sizin için belirledi ve aşağıda linklerini verdi.

Bu sitelerde anlatılan, Patlıcan Kebabı tariflerine de bir göz atın diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Patlıcan Kebabı Tarifi veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional