Tas Kebabı

tas kebabıÖncelikle şunu belirtmekte fayda var. Tas Kebabı yapmak zordur, emek ister, sabır ister. Tas Kebabı'nın kendine özgü bir yapım şekli vardır. Eğer bir Tas Kebabı tarifinde, tas kelimesi geçmiyorsa, o Tas Kebabı tarifi çakmadır. Yaptığınız, Tas Kebabı değil, normal bir et yemeğidir. Öyle Tas Kebabı tarifleri var ki, Tas Kebabı ile ilgisi yok.

Şimdi gelelim özgün Tas Kebabı tarifine. Biz tariflerimizde yağı, tuzu yazmıyoruz. Doğradığınız soğanı, ne kadar yağda kavuracağınız, yaptığınız yemeğe ne kadar tuz koyacağınız size kalmıştır.

MALZEMELER: 1/2 dana kuşbaşı et, 3 adet orta boy soğan, 3 adet sivri biber (acı-tatlı, size kalmış), 2 çorba kaşığı domates salçası (isterseniz salça yerine, 2 adet domates, rendelenmiş ya da doğranmış), 1 çay kaşığı karabiber.

YAPILIŞI: Öncelikle etleri terbiye ya da marine etmenizi öneriyoruz. Bunun için de et terbiyesi sayfamızdaki bilgilere göre etlerinizi terbiye ettikten sonra, Tas Kebabı yapımına başlayalım.

Öncelikle, büyük bir tencere kullanıyoruz. İçine yeteri kadar yağ koyuyoruz. Yağın kızmasından sonra, ince doğradığımız soğanları, biberi ve terbiye ettiğimiz etleri tencereye koyuyoruz. Orta ateşte, et suyunu saldığında, tuzunu ilave ediyoruz, et suyunu çekene kadar da tahta kaşıkla karıştırarak kavuruyoruz. Dört bardak sıcak su ekleyip, tuzunu, karabiberini ilave ediyoruz. Bu aşamada isterseniz bir tutam kekik te koyabilirsiniz. Sonrasında, bir-iki taşım kaynatıyoruz.

Bundan sonra yapacaklarımız Tas Kebabına özgü. Tenceredeki etleri ve sebzeleri, tencerenin ortasına topluyoruz. Üzerini bir tasla kapatıyoruz. Tencerenin kapağını da kapatıp, et ve sebzelerin buharla yumuşayıp pişmesini bekliyoruz. Piştikten sonra servis ediyoruz. Buraya kadar olan tarif sadece Tas Kebabı tarifiydi.

Ama genelde Tas Kebabı pilavlı olarak yapılır. Bunun için de etlerin ve sebzelerin üzerine tas kapattıktan sonra, tasın etrafına daha önceden ıslatılmış, 2 su bardağı pirinç koyuyoruz. Tas Kebabı'nın suyu azsa biraz su ilave ediyor ve pirinçlerin pişmesini bekliyoruz. Pirinçler de pişince tası kaldırıp, eti ve pilavı servis ediyoruz. Aslında Tas Kebab'ının servisi, pirinçler piştiğinde, tas kaldırılıp, pişirdiğimiz kapta olduğu gibi yapılır. Ama bunun için tencere değil de, derin bir tepsi kullanmanız, sunum için daha güzel olur.

SiteGezgini.Com özgün Tas Kebabı tarifini yukarıda anlattı. Aynı zamanda da özgün Tas Kebabı tarifi veren siteleri de gezdi. Kriterlerimize uyan siteleri sizin için belirledik ve aşağıda verdik. Bu sitelerde anlatılan Tas Kebabı tariflerine de bir göz atın diyoruz.

Facebookta Paylaş
ok-1 Tavsiye Edilen Siteler ok-2
SiteGezgini.Com Tas Kebabı Tarifi veren siteleri inceliyor. Ölçütlerimize uyan siteleri bulduğumuzda burada size tavsiye edeceğiz.

Valid XHTML 1.0 Transitional